জৱাহৰলাল নেহৰু আৰু শিশু দিৱস Children's Day Speech In Assamese

জৱাহৰলাল নেহৰু আৰু শিশু দিৱস Children's Day Speech In Assamese

জৱাহৰলাল নেহৰু আৰু শিশু দিৱস Children's Day Speech In Assamese

শিশুৰ অধিকাৰ, যত্ন আৰু শিক্ষাৰ সজাগতা বৃদ্ধিৰ বাবে সমগ্ৰ ভাৰতত শিশু দিৱস পালন কৰা হয়। ইয়াক প্ৰতি বছৰে ১৪ নৱেম্বৰত ভাৰতৰ প্ৰথম প্ৰধান মন্ত্ৰী জৱাহৰলাল নেহৰুৰ প্ৰতি সন্মান জনায় তেখেতৰ জন্ম দিনটোত শিশু দিৱস হিচাপে পালন কৰা হয়। শিশুসকলৰ মাজত চাচা নেহৰু বুলি ভালদৰে জনাযায়, তেওঁ শিশুসকলক শিক্ষা পূৰণ কৰাৰ বাবে উৎসাহ যোগাইছিল। নেহৰুৱে শিশুসকলক এটা এটা বৰ্ণৰ প্ৰকৃত শক্তি আৰু সমাজৰ ভিত্তি বুলি গণ্য কৰিছিল। এই দিনটোতে, শিশুৰ বাবে সমগ্ৰ ভাৰতত বহুতো শৈক্ষিক আৰু অভিভাৱক কাৰ্য্যসূচী অনুষ্ঠিত কৰা হয়।

শিশু দিৱসৰ তাৎপৰ্য | Shishu Divas Assamese

শিশু দিৱস নেহৰুৰ প্ৰতি শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জনাই প্ৰতিবছৰে পালন কৰা হয়। 'চাছা নেহৰু' নামৰে খ্যাত নেহৰুৰ জন্ম হৈছিল ১৮৮৯ চনৰ ১৪ নৱেম্বৰত। তেওঁ শিশুৰ প্ৰতি স্নেহৰ বাবে জনাজাত আছিল। তেওঁ ১৯৫৫ চনত কেৱল শিশুৰ বাবে চিল্ডাৰছ ফিল্ম ছ'চাইটি ইণ্ডিয়া স্থাপন কৰিছিল।

ভাৰতত শিশু দিৱস উদযাপন ১৯৫৬ চনৰ পৰা আৰম্ভ হৈছে। পণ্ডিত জৱাহৰলাল নেহৰুৰ মৃত্যুৰ আগতে, ভাৰতে 20 নৱেম্বৰত শিশু দিৱস উদযাপন কৰিছিল (ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ দ্বাৰা সাৰ্বজনীন শিশু দিৱস হিচাপে পালন কৰা তাৰিখ)। কিন্তু জৱাহৰলাল নেহৰুৰ মৃত্যুৰ পিছত, তেওঁৰ জন্মবাৰ্ষিকী ভাৰতত শিশু দিৱস হিচাপে উদযাপন কৰাৰ বাবে ইচ্ছাকৃত কৰা হৈছিল। এনে কৰা হৈছিল কাৰণ তেওঁ শিশুৰ শৈক্ষিক, মকনসিক আৰু বৌদ্ধিক উত্তৰণৰ বাবে অহোপুৰুষাৰ্থ ভাবে কাম কৰিছিল, সেয়েহে, ইয়াৰ বাবে সংসদত এক প্ৰকল্প পাছ কৰা হৈছিল।

প্ৰাঞ্জল শইকীয়া

Pranjal Saikia

Hi i am Pranjal Saikia I am currently working in a private sector. I write a variety of poems, stories, articles along with work. Let's write in a variety of magazines facebook instagram

Post a Comment

Previous Post Next Post